Jak przebiega instalacja serwera Linux?
Instalacja serwera Linux to proces złożony, który wymaga specjalistycznej wiedzy, a także doświadczenia. Właśnie dlatego rozsądniej jest skorzystać z usług fachowca, który zajmie się omawianym zadaniem w sposób kompleksowy. Poprawnie przeprowadzona instalacja serwera Linux umożliwia swobodne administrowanie serwerem. Jest to dodatkowy koszt, jednak taka inwestycja się opłaca. Przede wszystkim można uniknąć błędów i nieprawidłowości, które mogłyby skutkować spadkiem wydajności, a także funkcjonalności.
Administrowanie serwerami Linux
Przed instalacją serwera konieczne jest rozpoznanie potrzeb klienta. Jest to podstawą do tego, aby przystosować parametry do rzeczywistych wymagań. Wiadomym jest, że istnieje wiele kryteriów doboru serwera, jak procesory (CPU), wielkość i rodzaj pamięci RAM, zakres klas adresowych IPv4 i IPv6, wielkość i szybkość macierzy dyskowych, wymagane SLA jakie zapewnić powinien dostawca i wiele innych. Wiele osób nie ma o nich pojęcia, jednak nie stanowi to żadnej przeszkody. Specjalista przeprowadza wywiad z klientem, a następnie przedstawia wszystkie najkorzystniejsze rozwiązania.
Podczas doboru serwera analizuje się m.in. zapotrzebowanie na prędkość łącza, czy też przestrzeń dyskową. Wiele zależy od tego, do jakich celów będzie on wykorzystywany. Instalacja oraz administracja serwerami to usługi, z których bardzo często korzystają firmy z branże e-commerce.
Administrowanie serwerem Linux – instalacja
Proces instalacji serwera Linux jest trudniejszy, niż mogłoby się wydawać. Priorytetem jest to, aby sprawdzić, czy działa on zgodnie z oczekiwaniami. Przeprowadzane są liczne testy, dzięki którym można potwierdzić bezawaryjność oraz wysoki poziom bezpieczeństwa. Jest to bardzo ważny etap prac gdyż pozwala wykryć ewentualne błędy sprzętowe oraz pozwala przygotować wyjątki dla administrowania serwerem Linux. Na tym etapie instaluje się także szereg narzędzi, które służą do monitorowania serwera.
Wyróżnia się wiele narzędzi zabezpieczających serwer przed atakami hakerów, czy też szkodliwego oprogramowania. Liczy się nie tylko ich właściwy dobór, ale również wdrożenie. Coraz więcej osób korzysta z opieki nad serwerem. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że powinien być regularnie konfigurowany. Jest to niezbędne do tego, aby utrzymać nieprzeciętną efektywność posiadanych stron internetowych. Ponadto systemy zabezpieczeń stale się rozwijają, a więc wymagają systematycznej aktualizacji.